Original: $79.00
-65%$79.00
$27.65The Story
| About: | Enhance your living space with our high pile rug, boasting a classic checkered pattern framed by a distinct border. Its plush texture and timeless design provide both comfort and style, making it a versatile addition to any room. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Leryn |
| Colors: | Ivory, Brown |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Main: 100% Polyester |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.55" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.55" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| About: | Enhance your living space with our high pile rug, boasting a classic checkered pattern framed by a distinct border. Its plush texture and timeless design provide both comfort and style, making it a versatile addition to any room. |
|---|---|
| Brand: | Hauteloom |
| Collection: | Leryn |
| Colors: | Ivory, Brown |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Main: 100% Polyester |
| Pile: | High Pile |
| Pile Height: | 0.55" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.55" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |























