
Original: $49.00
-65%$49.00
$17.15The Story
| About: | Embrace modern simplicity with our rug, showcasing a distinct Swiss cross pattern. Its minimalist design offers a bold yet understated aesthetic, perfect for contemporary spaces seeking a touch of geometric style. |
|---|---|
| Collection: | Tigris |
| Colors: | Ivory, Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.31" |
| Styles: | Contemporary,Transitional,Farmhouse,Geometric |
| Backing: | Polyester |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.35" |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| About: | Embrace modern simplicity with our rug, showcasing a distinct Swiss cross pattern. Its minimalist design offers a bold yet understated aesthetic, perfect for contemporary spaces seeking a touch of geometric style. |
|---|---|
| Collection: | Tigris |
| Colors: | Ivory, Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.31" |
| Styles: | Contemporary,Transitional,Farmhouse,Geometric |
| Backing: | Polyester |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.35" |
























